Przepis na najlepszy makowiec
Makowiec. Co to za ciasto?
Makowiec jest jednym z ciast najczęściej pojawiających się na świątecznym stole. W Boże Narodzenie wiele osób nie wyobraża sobie nie zjeść tego przysmaku. Można robić go na wiele sposobów, a także dodawać swoje ulubione dodatki. Dlatego w każdym domu ciasto z makiem smakuje kompletnie inaczej. Mimo to, tradycyjny aromat makowca idealnie wpisuje się w klimat świąt i każdy z nas kojarzy ten wyjątkowy zapach. Smak makowca babci czy mamy nigdy nie zostanie zapomniany, jednak warto zastanowić się nad nauczeniem się przygotowywać go samemu. Warto spróbować upiec to ciasto, a także sprawdzić czy przypomina nam on dzieciństwo.
Makowiec to przysmak, w którym ciasto przełożone jest masą makową. Istnieją różne przepisy na ten kultowy słodycz. Można wykorzystać masę z puszki lub zrobić ją samemu, co nie zajmuje wiele czasu. Wykonuje się ją z maku, dowolnego słodzidła, np. cukru, miodu czy syropu klonowego, a także bakalii. Można wybrać dowolne, jednak najczęściej są to orzechy włoskie i kandyzowana skórka z pomarańczy. Wystarczy wymieszać wszystkie podane składniki, a masa będzie gotowa. Zwykle makowiec zawija się w rulon, lecz można również ciasto przełożyć masą i przykryć kolejną warstwą ciasta.
Co symbolizuje mak?
Wiele osób zastanawia się również, co na wigilijnym stole symbolizuje mak. Jest on zawsze obecny w święta, zarówno w makowcu jak i w kutii. Mak według wierzeń przynosi płodność zarówno dosłowną, jak i dostatek w domu, dobrobyt, bogactwo. Przede wszystkim jest symbolem pomyślności, a umieszczenie go na stole ma przynieść same dobre chwile w nadchodzącym Nowym Roku. W średniowieczu wierzono, że brak maku na świątecznym stole sprowadzi na dom nieszczęście i biedę. Jednak uważano także, że ten składnik dzięki swojemu działaniu usypiającemu pomoże w przyszłych przenosinach w zaświaty. Mak od setek lat był jednym z najważniejszych elementów kolacji wigilijnej i tak zostało aż po dzisiejsze czasy.
Przepis na najlepszy świąteczny makowiec
Potrzebne będą:
- 3 szklanki mąki (najlepiej pszennej),
- pół kostki masła,
- 1 szklanka mleka,
- 25 g drożdży (świeżych),
- 1/4 szklanki cukru,
- 2 jajka,
- 500g masy makowej z puszki,
- odrobina soli
Przygotowanie makowca:
Na samym początku zrób rozczyn z drożdży. Pokrusz je w misce i dodaj do nich łyżeczkę cukru, odrobinę mąki i szczyptę soli. Do tych składników wlej ciepłe mleko. Następnie zamieszaj powoli i odłóż w ciepłe miejsce, na przykład w pobliżu kaloryfera. Odczekaj aż drożdże zaczną działać. Zwykle jest to około 15-20 minut.
Kolejnym krokiem jest przygotowanie ciasta. 3 szklanki mąki przesiej przez sito do miski. Dodaj do niej rozpuszczone w rondelku lub w mikrofali masło. Następnie wbij 2 jajka i zamieszaj składniki. Wlej również przygotowany uprzednio roztwór z drożdży. Wyrabiaj ciasto dłońmi, aż składniki połączą się ze sobą i uformuj z ciasta kulkę. Następnie uzbrój się w cierpliwość i na około godzinę odstaw przykryte ciasto w ciepłe miejsce. Powinno ono w tym czasie wyrosnąć.
Kiedy minie ten czas, a Twoje ciasto wyrośnie, wyjmij je z miski, oprósz mąką stolnicę lub blat i rozwałkuj je. Powinno ono mieć kształt prostokąta. Następnie rozprowadź masę makową z puszki równomiernie na całej wielkości ciasta. Możesz zostawić nieposmarowany brzeg, aby lepiej zwinąć ciasto. Zroluj ciasto w kształt ślimaka i ułóż je na blachę wyłożoną papierem do pieczenia lub posmarowaną tłuszczem. Wstaw całość do piekarnika i piecz 40 minut w temperaturze 190 stopni. Gdy ciasto będzie już gotowe, podawaj je z lukrem lub czekoladą oraz słodką skórką pomarańczową.
To może Ci się przydać:
Ręczna maszynka do mielenia maku Tescoma Handy.
Silikonowe formy do pieczenia Tescoma Delicia.