Tradycyjna babka wielkanocna
Tradycyjna babka wielkanocna
Święta to czas, kiedy na wielu stołach goszczą pyszne, tradycyjne wypieki. Wielu z nas doskonale zna zapachy unoszące się z kuchennego pieca. Wcześniej znaliśmy je z domu rodzinnego, teraz samodzielnie możemy wykonywać wypieki i raczyć nimi naszą rodzinę. Zawsze warto decydować się na upieczenie tradycyjnych wypieków, które mają swoją długą historię, a ich smak przez lata nie zmienia się ani odrobinkę.
W trakcie Świąt Wielkanocnych zwracamy uwagę przede wszystkim na wypieki, ponieważ to one zaraz obok potraw z jajek, odgrywają kluczową rolę. W większości domów na stole króluje babka wielkanocna, która jest wypiekiem znanym od XVII wieku. Za czasów króla Stanisława Augusta Poniatowskiego był to najpopularniejszy wyrób, który największym uznaniem cieszył się we Francji. Tam też powstała babka, która była nasączona alkoholem. Królował w niej rum, a więc bardzo prawdopodobne, że właśnie dlatego zdobyła taką popularność. Do dziś wypiekane są przez największych francuskich cukierników.
Dla wielu osób przygotowanie babki wielkanocnej może być nie lada wyzwaniem. Bardzo często babka nie rośnie, nie wypieka się na tyle, żeby mogła być podana i po prostu nas nie zadowala. Trzeba jednak znać sposób na to, aby ciasto wyrosło doskonałe. Wtedy babka za każdym razem będzie wychodziła idealnie.
Przepis na wielkanocną babkę
Żeby przygotować idealną babkę wielkanocną potrzeba zaczynu drożdżowego, mąki (w najstarszym przepisie na babkę, mówi się o najbielszej mące pszennej), żółtka, które uciera się z cukrem, szczyptę soli, a także ciepłe mleko. W tradycyjnej babce wielkanocnej występują bakalie, które dodaje się do ciasta, więc ich też nie może zabraknąć w trakcie przygotowywania wypieku.
Kiedy przygotujemy wszystkie składniki, pracę należy rozpocząć od przesiania mąki. Żółta należy dokładnie utrzeć z cukrem, a następnie połączyć je z ciepłym mlekiem, zaczynem i pszenną mąką. Do całości powinno dodać się posiekane drobno bakalie i szczyptę soli. Aby ciasto idealnie się wypiekło i nie wyszedł z niego zakalec, należy je szczelnie przykryć i odstawić w miejsce, w którym będzie mogło wyrosnąć. Dzięki temu z pieca wyciągniemy pięknie pachnącą i idealnie wypieczoną babkę wielkanocną. Warto dodać, że tradycyjne wypieki były oblewane białym lub różowym lukrem. Dzisiaj na wielu stołach można spotkać różne wariacje, jeżeli chodzi o dodatki, zazwyczaj jednak babkę pokrywa cukier puder, który idealnie współgra z puszystym środkiem.
Różnorodność na naszych stołach
Można powiedzieć, że ile kucharek tyle przepisów. Obecnie podczas Wielkanocy nie ma już jednego tradycyjnego wypieku, a jeżeli pojawia się tylko jeden, to występuje on pod różną postacią. Tak samo jest z babkami wielkanocnymi, które zmieniają swoją strukturę, a także wygląd zewnętrzny. Typowa babka wielkanocna za sprawą żółtek jest bardzo nasycona kolorem słońca, można jednak zdecydować się na upieczenie babki czekoladowej, która w swoim składzie ma dodatkowo kakao. Popularnym wypiekiem, który stał się wariacją tradycyjnego smaku, jest babka cytrynowa lub babka marmurkowa, która łączy w sobie dwa kolory i różne składniki. Do bardziej zwariowanych babek należą te owsiane czy majonezowe.
Niezależnie jednak od tego, z czego została stworzona wielkanocna babka, najważniejszy jest jej wygląd. Typowy wypiek charakteryzuje się okrągłym kształtem w formie ściętego stożka, a jego brzegi są karbowane. Jeżeli zdecydujemy się na upieczenie tego niezwykłego w smaku wypieku, powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na formę, w której będzie pieczony. Tradycyjnie forma do babki wielkanocnej były gliniane donice, ale teraz kiedy mamy dostęp do większego asortymentu, możemy zdecydować się na formy wykonane z innych materiałów np. stali czy silikonu. Najważniejsze jednak, aby utrzymać charakterystyczny wygląd babki.
Nie pozostaje nic innego, jak znaleźć najlepszy przepis na wielkanocną babkę i przygotować się do jej upieczenia. Tak, aby zaskoczyć wyjątkowym smakiem rodzinę i znajomych, którzy odwiedzą nasz dom w okresie świątecznym.
Jeśli szukasz odpowiedniej formy na babkę wielkanocną, kliknij w poniższy banerek.